1963, 21 LISTOPADA

O godzinie 10.45 czasu wschodnioamerykańskiego John i Jacqueline Kennedy odlecieli helikopterem z Białego Domu na lotnisko. Piętnaście minut później zajęli miejsca w samolocie prezydenckim Air Force One. O 13.30 czasu środkowoamerykańskiego byli już w San Antonio, gdzie do orszaku przyłączył się Lyndon B. Johnson, a prezydent dokonał otwarcia nowego oddziału badawczego w Szkole Medycyny Kosmicznej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Po południu Kennedy odleciał do Houston, przejechał przez miasto, przemawiał na stadionie uniwersytetu Rice i wziął udział w obiedzie wydanym dla kongresmana Alberta Thomasa. Na stadionie olbrzymi, entuzjastyczny tłum pozdrawiał prezydenta. Podczas całej podróży tłumy przejawiały wielkie zainteresowanie panią Kennedy. Od sierpnia bowiem, kiedy to w dwa dni po urodzeniu zmarł synek państwa Kennedych, Patrick Bouvier, nie pokazywała się ona publicznie. Wieczorem prezydencka ekipa udała się drogą powietrzną do Fort Worth, gdzie miano spędzić noc.

W Dallas dobiegały końca ostatnie przygotowania.

Mieszkańcy domów w śródmieściu znaleźli tego dnia w skrzynkach na prasę ulotki (podobno widziano je też na ulicach i wśród studentów) ze zdjęciami Johna Kennedy’ego en face i z profilu, jak na listach gończych, z napisem „Poszukiwany za zdradę” oraz następującym tekstem:

„Człowieka tego poszukuje się za zdradziecką działalność przeciwko Stanom Zjednoczonym:

  1. Za zdradę Konstytucji (której zaprzysiągł przestrzegać). Podporządkowuje on suwerenność Stanów Zjednoczonych kontrolowanej przez komunistów Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zdradza naszych przyjaciół (Kubę, Katangę, Portugalię) i przyjaźni się z naszymi wrogami (Związkiem Radzieckim, Jugosławią, Polską).
  2. Popełnia niezliczone błędy w sprawach dotyczących bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych (ONZ, mur berliński, sprawa wyrzutni rakietowych na Kubie, sprzedaż pszenicy, układ o zakazie doświadczeń atomowych itd.).
  3. Nie przestrzega ścisłego egzekwowania ustawy o obowiązku rejestrowania się komunistów.
  4. Popiera inspirowane przez komunistów manifestacje Murzynów i sprzyja im.
  5. Zarządził bezprawny najazd oddziałów armii federalnej na suwerenny stan.
  6. Systematycznie mianuje urzędnikami federalnymi osobników o antychrześcijańskich poglądach. Podtrzymuje antychrześcijańskie orzeczenia Sądu Najwyższego. W urzędach federalnych przeważają obce elementy i znani komuniści.
  7. Przyłapano go na opowiadaniu amerykańskiemu narodowi fantastycznych kłamstw (nawet w sprawach osobistych, jak jego poprzednie małżeństwo i rozwód)”.

Autorem ulotki był Robert A. Surrey, trzydziestoośmioletni pracownik drukarni Johnson Printing Co., od wielu lat ściśle związany z polityczną i finansową działalnością generała Walkera. Surrey namówił pracownika innej drukarni, Klausego, do wydrukowania ulotek. Klause i jego żona potajemnie, nocą, odbili około 5 tys. egzemplarzy na offsetowych maszynach Lettercraft Printing Co., bez wiedzy właściciela tego przedsiębiorstwa. Wynagrodzenie Klausego wyniosło 60 dolarów.

Lee Harvey Oswald niespodziewanie wrócił wcześniej z pracy. Czas przed obiadem spędził na trawniku przed domem, bawiąc się z córką. Zaproponował żonie, Marinie, „wyjście” do miasta, lecz odmówiła, co doprowadziło do sprzeczki między małżonkami. Po kolacji Oswald oglądał telewizję, Marina sprzątała i szykowała dzieci do snu. Położył się do łóżka mniej więcej o 21.00.

O tej porze, jak zwykle, otworzyły podwoje dwa znane nocne kluby Dallas: Carousel Club – lokal striptizowy w śródmieściu oraz Vegas Club – przedsiębiorstwo rock-and-rollowe w dzielnicy zwanej Oaklawn. Ich właściciel, Jack Ruby, przez cały dzień załatwiał interesy, by przed dwudziestą trzecią pojawić się w Carousel, gdzie występował jako mistrz ceremonii godzinnego show.

Wizytówka Jacka Ruby’ego

Od początku 1963 roku do północy tego dnia kroniki policyjne w Dallas zanotowały 110 morderstw. W ciągu najbliższych 48 godzin lista ofiar miała powiększyć się o kolejne trzy.Kategorie:Przebieg wydarzeń

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: