1963, CZERWIEC – WRZESIEŃ

W początkach czerwca prezydent John Fitzgerald Kennedy przebywał w Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs, gdzie wygłosił przemówienie. W drodze powrotnej zatrzymał się w El Paso w Teksasie. W miejscowym Cortez Hotel 5 czerwca odbyło się spotkanie z udziałem prezydenta, wiceprezydenta Lyndona B. Johnsona i gubernatora stanu Teksas Johna B. Connally’ego juniora. Wówczas zapadła decyzja, iż w końcu listopada Kennedy złoży wizytę w Teksasie. Początkowy plan zakładał, że prezydent spędzi w tym stanie tylko jeden dzień, odwiedzając Dallas, Fort Worth, San Antonio i Houston.

W sierpniu w kwaterze Partii Demokratycznej okręgu Dallas dwukrotnie w ciągu dwudziestu czterech godzin wybito okna.

We wrześniu Biały Dom podjął decyzję rozszerzenia programu i przedłużenia podróży prezydenckiej. Miała ona trwać od popołudnia 21 listopada do wieczora dnia następnego.

Earle Cabell

Wiadomość o zamiarze Kennedy’ego złożenia wizyty w Teksasie jako pierwszy przekazał „Times Herald” z 13 września. W artykule na pierwszej stronie gazeta wezwała miasto, by okazało się „odpowiednim gospodarzem”. Burmistrz Dallas, Earle Cabell, oznajmił, że miasto musi odkupić swe winy i zaapelował do mieszkańców, by nie demonstrowali i nie wywoływali zamieszek.

Tegoż dnia fabrykant gotowej odzieży Abraham Zapruder, który przeniósł się do Dallas z Nowego Jorku, rozmawiał z jednym ze swych nowych znajomych na temat praw obywatelskich w Ameryce. Człowiek ten, mówiąc o Johnie Kennedym, stwierdził: „Bóg stworzył wielkich ludzi”, a pokazując na siebie, dodał: „I Bóg stworzył maluczkich”. Potem zaś, rozciągając słowa, powiedział: „Ale Colt stworzył swój kaliber 45, żeby zrównać szanse”.

Poczynając od połowy września dallaskie gazety zalewały czytelników powodzią informacji i plotek na temat wizyty prezydenta. 26 września podały wiadomość, iż Kennedy planuje odwiedzić Teksas w dniach 21 i 22 listopada, a Dallas ma być jednym z miejsc postoju. Materiały publikowane przez redakcje odzwierciedlały nastroje mieszkańców miasta przed oczekiwaną wizytą. Obok krytycznych artykułów oraz listów od czytelników, pojawiały się też informacje świadczące, że władze Dallas pragną powitać prezydenta z godnością i kurtuazją.

Lee Harvey Oswald, mąż Rosjanki Mariny i ojciec dwóch córek: bez mała dwuletniej June oraz mającej zaledwie cztery dni Rachel, opuścił stolicę Meksyku i przyjechał do Dallas, gdzie dostał pracę w Teksańskiej Składnicy Podręczników Szkolnych.



Kategorie:Przebieg wydarzeń

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: